Kaduna State Council of Chiefs


First Class Emirs/Chiefs:

  1. HIS HIGHNESS, Alh. (Dr.) Shehu Idris (CFR), Emir of Zazzau, Zaria.
  2. HIS HIGHNESS, Mr. Ufuwai Bonet (CON), Oegworok (Chief of Kagoro), Kagoro Chiefdom, Kagoro.
  3. HIS HIGHNESS, Alh. Muhammadu Isa Muhammadu (OFR) Emir of Jema’a, Kafanchan.
  4. HIS HIGHNESS, Alh. Zubairu Jibril Maigwari II (OFR) Emir of Birnin Gwari, Birnin Gwari Emirate, Birnin Gwari.
  5. HIS HIGHNESS, Mal. Tagwai Sambo (OFR) Chief of Moro’a, Moro’a Chiefdom, Manchok
  6. HIS HIGHNESS, Dr. Danladi Gyet Maude (OON), Kpop Ham, Jaba Chiefdom, Kwoi.
  7. HIS HIGHNESS, Dominic Gambo Yahaya KSM, Agwatyap, Atyap Chiefdom, Samaru Kataf.
  8. HIS HIGHNESS, Mr. Nuhu Bature (OON), Agwam Bajju, Bajju Chiefdom, Zonkwa.
  9. HIS HIGHNESS, Mr. Paul Zakka Wyom, Kpop Gwong II, Gwong Chiefdom, Fadan Kagoma.
  10. HIS HIGHNESS, Mr. Maiwada Galadima Agom Adara III, Adara Chiefdom, Kachia.

Second Class Chiefs:

  1. HIS HIGHNESS, Mr. Gambo Makama, Etum Numana, Numana Chiefdom, Gwantu.
  2. HIS HIGHNESS, Brig. Gen. Abubakar Garba Muhammadu (Rtd) MNI,OFR Sarkin Lere. Lere Chiefdom, Lere.
  3. HIS HIGHNESS, Dr. Danjuma S. Barde, Sa-Gbagyi, Gbagyi Chiefdom, Kakau.
  4. HIS HIGHNESS, Alh. Ja’afaru Abubakar, Sarkin Kauru, Kauru Chiefdom, Kauru.
  5. HIS HIGHNESS, Alh. Alhassan Adamu, Sarkin Kajuru, Kajuru Chiefdom, Kajuru.
  6. HIS HIGHNESS, Alh. Sa’ad Abubakar, Sarkin Kagarko, Kagarko Chiefdom, Kagarko.
  7. HIS HIGHNESS, Mr. Yohanna Akaito (JP), Ere-Koro, Koro Chiefdom, Kubacha.
  8. HIS HIGHNESS, Dr. Sa’ad Usman (OFR), Sarkin Jere, Jere Chiefdom, Jere.
  9. HIS HIGHNESS, Alh. Ibrahim Yakubu, Uche Ninzo, Ninzo Chiefdom, Fadan Ninzo.

Third Class Chiefs:

  1. HIS HIGHNESS, Alh. Musa Muhammadu Sani, Sarkin Saminaka II, Saminaka Chiefdom, Saminaka.
  2. HIS HIGHNESS, Mal. Dauda Abdulsalam Abdullahi, Pukgom Kumana, Kumana Chiefdom, Geshere.
  3. HIS HIGHNESS, Mr. Iliya Ajiya Antang, Chief of Godogodo, Godogodo Chiefdom, Gidan Waya.
  4. HIS HIGHNESS, Mr. Tanko Tete, Tum-Nikyob, Kaninkon Chiefdom, Unguwan Fari.
  5. HIS HIGHNESS, Dr. Ishaku Sabo Damina, Bugwam Kurmi, Kurama Traditional Council, Chief’s Palace, Yarkasuwa.
  6. HIS HIGHNESS, Mr. Tobias Nkom Wada, Agwam Takad, Takad Chiefdom, Fadan Attakar.
  7. HIS HIGHNESS, Mr. Sako Gajere, Odyong Nyekpa, Nyenkpa Chiefdom, Barde.
  8. HIS HIGHNESS, Mr. Yohanna Sidi Kukah, Agwom Akulu II, Ikulu Chiefdom, Kamuru.
  9. HIS HIGHNESS, Mr. Musa Didam, Agwam Fantswam,Fantswam Chiefdom, Zikpap.
  10. HIS HIGHNESS, Alh. Yahaya Muhammad, Rs-Tsam, Tsam Chiefdom, Damakasuwa.
  11. HIS HIGHNESS, Pukarma Piriga, Piriga Chiefdom, Piriga.
  12. HIS HIGHNESS, Alh. Yahaya Mahamud, Chief of Ayu, Ayu Traditional Council, Mayir.
  13. HIS HIGHNESS, Mr. Adamu Alkali, Ngbiar Anghan, Anghan Traditional Council, Fadan Kamantan.